Herkonudan.Com

Herkonudan bilginiz olsun..

Tarihi Bilgiler
Fransız yazardan ilginç tesbitler
Tarih - Tarihi Bilgiler
http://www.enfal.de/os-arma.gifFransız yazar Claude Ferrere’den tarihle ilgili hayret verici ifadeler:
“Size tuhaf birşey söyleyeceğim: Günümüzün cumhuriyetçi Türkleri, kendilerini Bayezid’in torunları değilde Timurun torunları sayıyorlar.
Cumhuriyet donanmasında bir zırhlı var. Almanların eski ‘Goben’ zırhlısı… Bu geminin adını değiştirmek ve milli bir isim vermek gerekti.Çok haklı olarak ‘YAVUZ SELİM’ adı teklif edildi.Ama çankaya hükümeti buna razı olmadı. Kısaca ‘YAVUZ’ denmesini uygun buldu.
Devamını oku...
 

Ömer Muhtarın son sözleri
Tarih - Tarihi Bilgiler

Yaradan; onu, istila kuvvetlerinin çizmeleri altında bir vatanın insanlarına dünyevi kazançlar ile değişilmeyecek bir “şeyi” göstermek için gönderdi ve sömürgecilere karşı dâhilik ve iman ile savaşarak tüm dünyaya vatan bilinci ve iman gücü dersi verdirdi.

- 19. yüzyılda Kuzey Afrika’da teşekkül eden Senusi hareketi, içindeki dinamizm sayesinde sömürgecilere karşı Afrika Müslümanlarının nefesini her an diri tutmuştu. Ve o, bu hareketin erleri birer birer kaçarken dimdik ayakta durmayı başarmış, İslami diriliş tarihinin mücadele ve mücahede kanatlarının her ikisinde bitimsiz azmi göstermiştir. Libya’daki direnişini öncüsü ve sembolü olmuştur.

Devamını oku...
 

Ayasofya bir Osmanlı mâbedidir
Tarih - Tarihi Bilgiler

1453’te İstanbul’u fetheden Osmanlılar, şehri ve Ayasofya’yı harabe halde bulmuşlardı.
Muhteşem mozaiklerinin çoğu yağmalanmış, altın, gümüş gibi değerli madenler, bir zamanlar Bizans’ı kurtarmak için İstanbul’a gelen Haçlılar tarafından bölüşülmüştü. Kubbesinin tepesindeki altın haç bile çalınmıştı.

Müverrih Tursun Bey, görgü şahidi olarak, fethin Ayasofya’sını şöyle anlatıyor:

“Onun rahnesine (bozulan yerlerine) taş koyacak bir mimar kalmamış, mamur olarak sadece bir kubbesi kalmıştı. Padişah-ı Cihan bu binayı harab ve yebab (yıkık) görünce, ahır harap olmasun deyü tamirini ve bakımını emretti.”

Devamını oku...
 

21. Asırda Osmanlı olmak
Tarih - Tarihi Bilgiler

Osmanlı adasının önce zihinlerimizdeki zincirlerinden kurtarılması gerek. Kabul edelim ki, bize sığmayan, fazla gelen, ateşteki tencere gibi kenarından taşan bir tarafı var bu adanın. Çapını 777 bin kilometrekare içerisinden algılamaya çalışmak, cüssesini Anadolu platosuna sıkıştırarak anlatmaya kalkmak, sırtına modern şablonlar giydirmek, efsanedeki zalim Prokrust gibi o görkemli tabloyu kırpıp fakir dolaplarımıza tıkmak anlamına gelir. Prokrust da, tıpkı bizim gibi, standart ebatlardaki yatağına, uzun gelenlerin bacaklarını kırarak, kısa gelenlerin de gövdelerini de uzatarak yatırmıyor muydu?

Devamını oku...
 

Selimiye Camii, UNESCO listesine giriyor
Tarih - Tarihi Bilgiler

Selimiye Camii, UNESCO listesine giriyor
Edirne'de 2. Selim'in 1568 yılında Mimar Sinan'a yaptırdığı Selimiye Camii, UNESCO Miras Listesi'ne giriyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Selimiye Camii'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmek üzere olduğu müjdesini verdi.

Selimiye Camii ile ilgili dosyanın üst komiteye olumlu bir raporla sunulduğunu belirten Bakan Günay, 19 Haziran'dan sonra Selimiye'nin kalıcı listede yer alacağını, bunun müjdeli bir haber olduğunu söyledi.

Devamını oku...
 

Çorum'da üç sahabe mezarı
Tarih - Tarihi Bilgiler

Çorum'da üç sahabe mezarıÇorum'da Anadolu'ya islam yaymak için gelmiş üç sahabenin mezarı var.

Çorum’un Hıdırlık adıyla anılan mahallinde bulunan küçük bir tepe üzerinde üç sahabe türbesi bulunmaktadır. Bu sahabelerin Süheyb-i Rumi, Ubeydi Gazi ve Kerebi Gazi oldukları rivayet edilmektedir. Suheybi Gazi ve Ubeydi Gazi türbeleri Sultan Abdülhamit döneminde yeniden inşa edilen Hıdırlık Camii (1899) batı bitişiğinde yer alırken, Kerebi Gazi 50 metre kadar camiin batısında ayrı bir bina içerisinde yer almaktadır.

Devamını oku...
 

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 - 45

Twitter Adresimiz

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcShQX13-qrlJ1_2uZu8JIhXLLSwCDBNwxR75AMsU0Vb-2wfH5fr

Şu anda 40 ziyaretçi çevrimiçi

Herkonudan.com 2007-2014